Çoktan Seçmeli Sorular (MCQ) Sınavları – Nasıl çözülür?

tarafından
2
Çoktan Seçmeli Sorular (MCQ) Sınavları – Nasıl çözülür?

Çoktan Seçmeli Sorular (MCQ) testleri, uluslararası sınavlar için mevcut eğilimlerdir. Bazı öğrenciler, özellikle sınava hazırlık % 100 olmadığında, seçimler kafa karıştırıcı, zor ve riskli göründüğü için sınav tarzından korkarlar. Burada, test tabanlı Çoktan Seçmeli (MCQ) soruları çözme / kırma puanlarını iyileştirmenin bazı yollarını tartışacağız.

MCQ formatına dayalı en iyi 20 sertifika sınavından üçünü (Sun Java, Value Engg, PMP) geçtikten sonra, MCQ sınavlarının ehliyet sınavına benzer olduğu sonucuna vardım. Bu sürüş testleri, motoru çalıştırıp çalıştırmayacağınız, ayağınızı gaza basıp gidemeyeceğinizle ilgili değildir. Bir yandan, aracın kendisi hakkında genel bir anlayış (yani test modeli), navigasyon becerileri (ne zaman hızlanmalı, ne zaman yavaşlanmalı, her zaman kontrol edilmeli ve defansif sürüş yapılmalı) etrafında dönüyorlar ve tüm trafik sembollerine ve kurallarına aşinalar – yüksek hızlı bir şerit yalnızca sollama amaçlıdır. (Örneğin, yalnızca gerektiğinde soru sormak için acele edin), güvenli olmak için gerektiğinde araçlara yer açın (zaman kazanmak için zor soruları atlayın) ve yolda çukurlar / engeller / ıslaklık ve yavaşlama (örneğin, zor sorulara dikkat edin) Ve tuzaklara / dikkat dağıtıcı şeylere düşmeyin), kesinlikle test sürüşü denetçisinin talimatlarını izleyin (bizden ne beklendiğiyle ilgili soru talimatlarını izleyin) vb. Çoktan Seçmeli Soru (ÇSS) testinin nasıl çözüleceğine ilişkin genel ipuçları şunlardır:

Sınavdan önce (hazırlık sırasında)

  • 1) Sınav modelini doğru anlayın. Sınavın tüm bölümlerini öğrenin ve sınav negatif not sistemini değerlendirdikten sonra hazırlanın.
  • 2) Kendinizi anlayın, yani gücünüzü ve zayıflığınızı bilin. Güç, hazırlık sırasında yattıktan sonra 30 saniyeden daha kısa bir sürede soruları cevaplayabildiğim ve 2-3 dakika boyunca soruları düşündükten sonra bile yanlış seçimler yapma geçmişinizin olduğu zayıf yönlerimdir.
  • 3) Hız, sağlık ve içgüdüsel his sanatında ustalaşın. Bir soruyu başarıyla cevaplama olasılığının ödüllendirici mi yoksa umursamaz mı olduğuna karar vermek için biraz olasılık teorisi öğrenin. Zeka ve umursamazlık arasında sadece ince bir çizgi vardır.
  • 4) Eski gitti. Test koordinasyonunu anlamak, hız ve sağlık oluşturmak ve içgüdülerinizin doğru mu yanlış mı olduğunu anlamak için önceki yılların soru kağıdını çözün. Bir önceki yılın soru kağıtlarını birçok çevrimiçi kaynaktan indirebilirsiniz.
  • 5) MCQ formatının aynı zamanda adaylar arasında ayrım yapma becerilerini de test ettiğini unutmayın. Kişi 4 seçenekten birini veya ikisini kesip çıkarma becerisi geliştirebilirse, o zaman biri başarıya giden yoldadır. Doğru seçimin seçenekler arasında olmadığını düşünseniz bile, en iyi seçimi yapın.

6) Hesap temelli birkaç sorunun çözülmesi için kısayollar olabilir.

Aynı şekilde birçok teorik kavram ezberleme araçlarıyla iyi öğrenilebilir. Herkes, VIBGYOR (Menekşe Çivit Mavisi Yeşil Sarı Turuncu Kırmızı) kısaltmasını kullanarak bir gökkuşağı rengi dizisini öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu hatırlayabilir. PMP sınavım sırasında büyük bir başarı ile hatırlamanız için yaklaşık 50 kısa kelimeden oluşan bir anımsatıcı listesi tasarladım (örneğin, APES alternatif tanımlama, ürün analizi, uzman görüşü ve paydaş analizi anlamına gelir ve CEO, toplu pazarlık sözleşmelerini, ekonomik durumu ve organizasyon yapısını sembolize eder) ). Beynimizden bahsederken, ilettiği sinyalin gücü kullanıma göre belirlenir. Kelepçe ne kadar çok kullanılırsa, ilettiği sinyal o kadar güçlü olur. Bu nedenle bu yöntem için düzenli bir uygulama şarttır.

7) Çalışırken bazı zaman yönetimi becerileri geliştirin çünkü sınavlar sırasında iyi meyve verecek. Uzun bir kovalamaca için sinirlerini koruyan deneyimli kriketçiler gibi, sıralarınızı düzgün bir şekilde atmayı öğrenin. Her şeyi sonuna kadar saklamayın, bazı güvenlik kontrolleri yaptırmak için testi programdan 8-10 dakika önce tamamlayın. Sınavlarda çok az MCQ sorusu, adayların zaman baskısıyla başa çıkıp çıkamayacağını test etmek için uzun süre kasıtlı olarak formüle edilmiştir. Bu tür sorularla ilgili hilem, gerçekte ne sorulduğunu anlamak için önce sorunun son cümlesini okumaktı.

8) Birkaç derin nefes egzersizi öğrenin ve bunu sınav sırasında her saat 1-2 dakika boyunca yapın. Ekstra oksijen sağlayarak zihninizi tazeleyecektir. Dahası, yoga nefes egzersizlerinin olumlu bir tutum getirdiği kanıtlanmıştır ve test sırasında sinirlerini iyi tutabilir. Benim için sınavlarda dua bile harikalar yarattı.

Sınav sırasında

1) Soruyu dikkatlice okuyun. Soruyu okuduktan sonra bir süre gözlerinizi kapatın ve notlarınızda ve ders kitabınızda bununla ilgili yazılanları düşünün. Çoğu zaman, önce seçimleri okumak sizi yanlış cevaplara yönlendirebilir. Sorular, buğdayı samandan ayırmak için çerçevelenmiştir (yani yeterince hazırlanmayan öğrenciler yanlış cevapları seçmeye meyillidir – aynı zamanda çeldiriciler olarak da bilinir).

2) Silme yönteminden çok daha hızlı olduğu için önce sorunu çözmeye çalışmalısınız. Çözemezseniz, iki seçeneği silmeyi deneyin, ardından o sorunun cevabına ilerleyin (negatif işaret doğru cevabın 1/4 veya 1 / 3’ü ise). Doğru cevabın şansı artık sadece olumsuz bir düzeltme sisteminden daha fazlasıdır (dördüncü seçim sınavı için bir seçimin çıkarılmasıyla başarılı olma şansı% 33,3 ve iki seçeneğin çıkarılması% 50’dir). Tüm seçenekler size garip geliyorsa, bir sonraki soruya atlayarak kendinize bir iyilik yapın.

coktan-secmeli-sorular

3) Sorunun sonunu, Hariç, Hayır, Asla,

Her zaman gibi kelimeleri okuduğunuzdan emin olun. Bir olumlu ifadeyi oluşturan iki olumsuz ifadeyi hatırlayın. “Her zaman” ve “asla” gibi sözcükleri kullanan seçenekler muhtemelen doğru seçim değildir, ancak sıkışık koşullar altında bu tür sözcüklerin bir yanıt için uygun olmadığını onaylarlar.

4) No’lu noktanın üstünde. Yukarıdaki 3, seçeneklerden biri “Yukarıdakilerin tümü” ve “Yukarıdakilerin hiçbiri” ise seçimin sonuna da bakın. Hızlı tempolu bir dünyada, bazen cevapları daha sonra tövbe etmek için çok hızlı seçeriz ve hız, doğruluk pahasına olmak zorunda değildir. “Şehir sınırları içinde” araç kullanmanız ve “Formula 1 Yarış Pisti” nde yarışmaya çalışmamanız gerektiğini anlıyorum. Muhtemelen “yukarıdakilerin tümü” ve aynı şekilde “yukarıdakilerin hiçbiri” için geçerli olduğundan, iki seçeneğin doğru olup olmadığını not etmek için biraz zaman ayırın.

5) Soruna yönelik bazı cevapların

(özellikle formüller, birimler ve sabitlerin değeri) test sorularının başka bir yerinde bulunabileceğini bilin. Bu tür şeylerden kaçınmak zor olduğundan, bu çevrimiçi sınavlar için oldukça doğrudur. “Ekstra turlar” gibiler ve bunları yapmanız gerekiyor. Bu soruları daha sonra gözden geçirmek için duraklatın.

6) Testteki iki çift soru neredeyse “ikizler” gibi seçeneklere sahiptir, yani bir kelime veya değer dışında iki seçenek aynıdır. Büyük olasılıkla bu gibi durumlarda, cevap bu “ikizler” arasındadır.

7) Sorunun zor ya da zor göründüğünü hissettiğinizde, soruyu iki kez okuyun. Bir veya iki seçeneğin doğru görünmesi nedeniyle doğru seçimin sunulmadığını düşünüyorsanız, en iyi seçimi yapın. Soruyla yakından ilgili olan en açıklayıcı / nitelikli seçeneği seçin. Soruyla eşleşecek gramer ipuçlarını kontrol edin. Sorunuz tekil ise, cevap tekil ve benzer şekilde de olabilir. Cevap, soruyu tamamen ve doğrudan ele almalıdır. Seçimin belirli sıkışık koşullar altında yalnızca kısmen doğru olması durumunda, doğru seçim olmayabilir.

8) Genel olarak önce teorik soruları,

sonra hesaplamaya ihtiyaç duyanları denemeye çalışın. İnsan doğamız, ilk başta kendimize güvenen bazı sorular sorarsak, pozitif enerjiyle yüklü hissederiz ve bu da testin geri kalanında verimliliğimizi ve hızımızı artırır.

9) Son olarak, sakin olun ve test sırasında sizi takip edin. Sınava girerken kendinizden emin olun. Kimse mükemmel olmadığından ve çoğu kişinin yapması gerektiğinden, soruları cevapsız bırakırsanız panik yapmayın. Yaptığınız etiketlerin doğru olduğundan ve hedef etiketleri alabildiğinizden emin olun.

Kısacası, konuyu doğru bilerek ve birçok kez simüle edilmiş koşullar altında uygulayarak MCQ testlerinde ustalaşabilir (ne kadar çok olursa o kadar iyi). Yukarıdaki kurallara ciddi bir şekilde uyulursa, MCQ tabanlı testlerdeki performansları kesinlikle iyileştirilebilir.

Sınavlarında iyi şanslar dilerim.