2020’de Küresel Moda Durumu Nasıldı?

tarafından
3
2020’de Küresel Moda Durumu Nasıldı?

2020’de Küresel Moda Durumu Nasıldı? Moda endüstrisin geride bıraktığımız seneyi nasıl geçirdi? Bu makalede bu soruların cevaplarına yoğunlaşacağız. Pandeminin düşüncelere ve zihinlere hakim olmasıyla, moda yöneticileri bir dizi senaryo planlıyor. Hızlı bir küresel iyileşme umuyor. Bununla birlikte, performans üzerindeki artan baskının, tüketici davranışlarının değişmesinin ve dijital talebin hızlanmasının ortasında. Bir sonraki normale hazırlanmak için kararlı bir şekilde hareket etmek zorunludur.

Moda endüstrisinin rekor düşük ekonomik karlar yayınladığı bir yıl sonra, iş liderleri, ana seçim bölgelerini meşgul etmeye devam ederken yenilik yapmak isteyen ön ayaktalar. Son aylardaki aksaklıklar göz önüne alındığında, birçok şirket tedarik zincirleriyle yeniden bağlantı kuruyor. Zor kararlar veriyor—örneğin, mağaza düzeyinde yatırım getirisi hakkında—ve çok kanallı hizmetleri artırıyor. Bu yıl ilk kez the state of Fashion 2021 raporumuzda yer alan güzellik segmenti, pandemiden nispeten yalıtılmış durumda ve tüketicilere zorlu zamanlarda rahatlatıcı bir pick-me-up sunuyor. İyileşmeye doğru ilerledikçe, güzellik segmentindeki şirketler değişen Kategorilere ve bölgesel fırsatlara uyum sağlama şansına sahipler.

2020’de Küresel Moda Durumu Sektör Nasıl Etkilendi?

Bunlar, the Business of Fashion (Bof) ile ortaklaşa yazılan the state of Fashion 2021 raporumuzdan elde edilen bulgulardan bazıları. Yıllık serimizin beşinci bölümü olan rapor, moda ekonomisini etkileyen ana temaları inceliyor. Ve bir dizi Olası yanıtı değerlendiriyor. Son aylarda endüstri liderleriyle yaptığımız konuşmaları yansıtarak, önümüzdeki yıl içinde işi şekillendirecek on önemli eğilimi inceliyor. Bu arada, küresel moda endeksimizin en son okuması, kategori, segment ve bölgeye göre şirket performansına yeni bakış açıları ortaya koyuyor.

Gümüş astarlar

Geçen yılki raporda ankete katılan moda yöneticileri arasındaki ayık ruh hali, son aylarda covid-19 pandemisi ile endüstriyi yönetmek için güçlü bir kararlılığa dönüştü. Küresel moda endeksimizde zaman içinde piyasa kapitalizasyonlarındaki değişikliklere dayanan hesaplamalarımız, endüstrinin ekonomik karının 2019’da yüzde 4 arttıktan sonra 2020’de yüzde 93 oranında düşeceğini göstermektedir (Ek 1). Bu, 2020‘de endekste yer alanların yüzde 73’üne, 2019’da yüzde 60’a yükselmesini beklediğimiz “değer destroyerleri” olan şirket sayısında önemli bir artışa yol açıyor.

Yine de, bulutların arasında Gümüş astarlar var. Kriz, işletmeler ve işler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olsa da, olumlu sonuçlara yol açabilecek hızlandırılmış tepkilere de sahip olabilir. Gerçekten de, birçok moda şirketi kriz sırasında iş modellerini yeniden şekillendirmek. Operasyonlarını düzene sokmak ve müşteri önerilerini keskinleştirmek için zaman ayırdı.

İleriye Baktığımızda Durum Nasıl Görünüyor?

İleriye baktığımızda, temel durumumuz ihtiyatlı bir şekilde iyimser, virüs önümüzdeki yıl boyunca daha etkili bir şekilde kontrol ediliyor.  Güçlü bir halk sağlığı tepkisi sayesinde.1 Aynı zamanda, hükümet müdahaleleri ekonomik etkileri kısmen dengeleyecek. Daha büyük sosyal toplantılar olasılığının yanı sıra küresel Seyahat de artacaktır. Bu senaryoda, Çin gibi pazarların güçlü bir şekilde toparlandığını göreceğiz. Çin’de 2021’de 2019’a kıyasla yüzde 5 ila 10’luk bir satış artışı öngörüyoruz.

Öte yandan, Avrupa, 2021’de 2019’dan bu yana satışlarda yüzde 2 ila 7’lik bir düşüşe yol açan, düşük gelirli turistlerin etkilerini hissetmeye devam edecektir. Dahası, prekrizis aktivite seviyelerinin 2022’nin üçüncü çeyreğinden önce geri dönmesi pek olası değildir. Amerika Birleşik Devletleri’nde de benzer bir yörünge bekliyoruz. Satışlar gelecek yıl 2019’a göre yüzde 7 ila 12 düştü ve 2023’ün ilk çeyreğinden önce sadece mütevazı bir toparlanma oldu.

EN POPÜLER İÇGÖRÜLER

Pandemik yorgunluğun üstesinden gelmek: organizasyonları uzun vadede nasıl yeniden canlandırabilirim

Olumlu bir momentumun olduğu yerlerde, ana itici güç, COVİD-19 krizinden önce ortaya çıkan eğilim. Birçok ülkedeki insanların kalabalık bir ortamda bir araya gelme konusundaki isteksizliğini yansıtan dijital kanallar olmaya devam edecektir. Gerçekten de, son veriler, tüketicileri ve işletmeleri birkaç ay içinde dijital olarak benimsemek için beş yıl ileriye doğru ilerlediğimizi gösteriyor. Dünya çapında, 2020.2 Diğer olumlu yönleri müşteriler market deneyimleri yenilenen iştah her iki marka ve tüketiciler arasında birçok önceliklerini yansıtan yerel nişan—kişisel dokunuş ve sıcak olarak platform önermeler artan etkisi yer alacak olan (Avrupa’da yüzde 30 ile Amerika Birleşik Devletleri) 2021 yılında yüzde 20’den fazla yıllık büyüme dijital karşılaştırıldığında bekliyoruz.

Moda endüstrisinin kaderi büyük ölçüde kutuplaşıyor.

2019 mali yılındaki aksaklıklar göz önüne alındığında, yıllık 20 “süper kazananlar” listemizi doğru bir şekilde hesaplamamız mümkün değildi. Bunun yerine, elit grubun kaderini değerlendirmek için 2018 listemize başvurduk. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yatırımcılar bu yıl diğer şirketlerden daha ilk 20’ye daha fazla güven duyuyorlardı ve süper kazananlar Nisan borsa satışlarından akranlarına göre daha az etkilendi (Aralık ayından bu yana yüzde -26, ortalama yüzde -33). Kuzey Yarımküre Ağustos tatiline gittiğinde, süper kazananlar toplamda prekriz seviyelerinin sadece yüzde 5’ine kadar iyileşti.

Son aylarda en iyi performansı gösteren şirketler, iki temel özellikten en az birini paylaşma eğilimindeydi (Ek 2). Birçoğu, bölgenin ekonomik gücünü ve oradaki pandeminin nispeten daha düşük etkisini yansıtan güçlü bir Asya-Pasifik odağına sahipti ve birçoğu zorlayıcı bir dijital teklif sundu. ASOS, FARFETCH UK, Revolve ve Zalando gibi E-ticaret oyuncuları, kilitli müşterilerin alışveriş yapmak için dijital cihazlara dönüştüğü için 2020’te sürekli olarak daha iyi performans gösterdi. Ağustos ayına kadar, bu tür dijital oyuncular aralık 2019’dan ortalama olarak yüzde 35 daha yüksek işlem görüyorlardı.

Dijital kanalların mevcut ortamdaki olağanüstü performansı göz önüne alındığında, dijitalin 2021’de Kral kalmasını bekliyoruz. Gerçekten de, yöneticilerin yaklaşık yüzde 22’si önümüzdeki yıl momentumun önemli bir itici gücü olacağını söylüyor – “belirsizlik” e işaret eden orandan bir puan daha az ve “zorlu ” seçen yüzde 20’den biraz daha fazla.

Dünya pandemiden kurtulurken, moda işinde belirleyici temalar ne olacak? Endüstri yöneticileriyle yaptığımız tartışmalar, kilit faktörlerin tüketici davranışlarını (dijital kanallar, sosyal adalet endişeleri ve seyahat etme isteksizliği ile ilgili olarak), fırsatçı yatırımları ve daha verimli, basit ve talep odaklı çalışma modelleri oluşturma ihtiyacını içereceğini göstermektedir